menu

Zalew Siemianówka

     Noclegi-Carino znajduje się nad Zalewem Siemianówka, który powstał w latach 1977-1990, w wyniku spiętrzenia wody zaporą ziemną. Przy jego tworzeniu zalaniu uległo 5 pobliskich wsi, a mieszkańcy zostali przesiedleni. Jest to trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski. Powierzchnia maksymalna zbiornika osiąga 32,5 km2, natomiast minimalna - 11,7 km2. Średnia głębokość przy napełnieniu całkowitym wynosi 2,5 m, maksymalna 7 m. Długość zalewu wynosi 11 km, szerokość od 0,8 km w rejonie zapory do 4,5 km w jego części środkowej, a średnia głębokość 3,5 m.

     Jest to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w Polsce. Co roku w pobliżu zbiornika gnieżdżą się takie gatunki jak: pliszka cytrynowa, bocian czarny, orlik grubodzioby, bielik. Późną jesienią, przy tamie w Bondarach można obserwować zalatujące ptaki morskie z północy Europy takie jak: nury, wydrzyki, mewy.

     Zalew Siemianówka jest rajem dla wędkarzy, który obfituje w duże ilości ryb takich jak: szczupak, okoń, węgorz, sum, karaś, karp, ukleja, wzdręga, lin i jaź.

     Ciekawostką jest, że część zdjęć do filmu "Opowieści z Narnii" była kręcona nad zamarzniętym zalewem Siemianówka. Chodzi o scenę, w której dzieci i bobry decydują się iść w poprzek zamarzniętego jeziora.

Script logo